RREGULLORE E AKTIVITETEVE KOMBĖTARE TĖ BASKETBOLLIT

 

SEZONI SPORTIV 2018 – 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neni  1.

1.1       Sezoni sportiv 2018 – 2019 fillon nė 5 tetor 2018 dhe pėrfundon deri nė 30 qershor 2019.

1.2       Aktivitetet kombėtare tė basketbollit, janė tė hapura pėr tė gjithė anėtarėt e F.Sh.B-sė, si dhe ekipet e universiteteve publike e jo-publike qė pranojnė statutin dhe rregulloren e F.Sh.B-sė.

1.3       Para dhe gjatė fillimit tė sezonit sportiv, anėtari duhet tė njoftojė zyrtarisht F.Sh.B.-nė mbi logon, vendin ku do tė zhvilloje ndeshjet si dhe sponsorėt e ēdo ekipi qė do tė regjistrojė.

1.4       Anėtarėt qė kėrkojnė tė marrin pjesė nė aktivitetet kombėtare, duhet tė paraqesin brenda afatit tė pėrcaktuar nga F.Sh.B.-ja, dokumentacionin sipas kėrkesave tė saj, formularin e regjistrimit, tė vulosur dhe tė firmosur nga perfaqėsuesi ligjor.

1.5       Federata ruan tė drejtėn tė mos pranojė regjistrimin e njė ekipi qė nuk plotėson kushtet e parashtruara nė nenet 1.3 dhe 1.4.

 

 

Neni  2

Aktivitetet kryesore tė federatės janė:

·        Kampionati kombėtar pėr meshkuj e femra.

·        Kupa e Shqipėrisė pėr meshkuj e femra.

·        Superkupa e Shqipėrisė pėr meshkuj e femra.

·        Kampionati kombėtar U18 djem e vajza.

·        Kupa dhe turne tė ndryshme pėr te gjitha grupmoshat, etj.

·        Pjesėmarrja me tė gjitha kėto struktura nė aktivitete ndėrkombėtare zyrtare dhe miqėsore.

 

 

Neni  3

3.1       F.Sh.B.-ja, eskluzivisht, ka tė drejtėn ligjore tė organizimit, drejtimit dhe tė zhvillimit tė veprimtarive nė sportin e basketbollit nė nivel kombėtar dhe pėrfaqėsimin e vendit nė aktivitete ndėrkombėtare.

3.2       F.Sh.B.-ja. ruan tė drejtėn e delegimit tė organizimit tė njė aktiviteti lokal, kombėtar apo ndėrkombėtar njė anėtari tė saj.

3.3       Asnjė anėtar i F.Sh.B.-sė nuk mund tė organizojė ndonjė aktivitet lokal, kombėtar apo ndėrkombėtar pa miratimin dhe delegimin e kėsaj te drejte nga F.Sh.B.-ja.

 

Neni  4   Sistemi i ndeshjeve

4.1       Superliga meshkuj do tė zhvillohet (nėse regjistrohen mė shumė se nėntė ekipe) me pjesėmarrjen e gjashtė ekipeve tė pėrcaktuara nė pėrfundim tė sezonit sportiv 2017 – 2018, me sistem rrethi, me dy faza (secila me vajtje – ardhje, 20 ditė ndeshjesh) dhe faza e play – off-it (katėr ekipet e renditura mė mirė nė pėrfundim tė fazės sė dytė). Ekipi i renditur i pesti ndeshet nė play – out me tė dytin e Kategorisė sė parė. Ekipi i fundit bie nė Kategorinė e parė. Nėse regjistrohen nėntė ose mė pak ekipe, tė gjitha do tė marrin pjesė nė superligė. Nė kėtė rast, sistemi i ndeshjeve do tė pėrcaktohet nga Komiteti Drejtues nė varėsi tė numrit tė ekipeve pjesėmarrėse.

4.2       Kategoria e parė meshkuj do tė zhvillohet me pjesėmarrjen e gjitha ekipeve tė regjistruara qė nuk kanė fituar tė drejtėn pėr tė luajtur nė Superligė, me sistem rrethi, me vajtje – ardhje (sistemi i ndeshjeve do tė pėrcaktohet nga Komiteti Drejtues, nė varėsi tė numrit tė ekipeve pjesėmarrėse) dhe faza e play – out-it (ekipi i renditur i dyti do tė ndeshet me ekipin e renditur nė vendin e pestė nė Superligė). Ekipi i renditur i pari kualifikohet nė Superligė.

4.3       Kategoria e parė femra do tė zhvillohet me pjesėmarrjen e gjitha ekipeve tė regjistruara, me sistem rrethi, me vajtje – ardhje (sistemi i ndeshjeve do tė pėrcaktohet nga Komiteti Drejtues, nė varėsi tė numrit tė ekipeve pjesėmarrėse) dhe faza e play – off-it (katėr ekipet e renditura mė mirė nė pėrfundim tė sezonit tė rregullt). Nėse numri i ekipeve do tė jetė mė i madh se nėntė, do tė zhvillohet me pjesėmarrjen e gjashtė ekipeve tė renditura mė mirė nė pėrfundim tė sezonit 2017 – 2018, me dy faza (secila me vajtje – ardhje, 20 ditė ndeshjesh), faza e play – off-it dhe e play – out-it (si tek Superliga meshkuj).

4.4       Kategoria e dytė femra do tė zhvillohet (nėse regjistrohen mė shumė se nėntė ekipe) me pjesėmarrjen e ekipeve tė renditura nė vendet 7 dhe 8 nė pėrfundim tė sezonit sportiv 2017 – 2018 dhe tė gjitha ekipeve tė tjera tė regjistruara, me sistem rrethi, me vajtje – ardhje (sistemi i ndeshjeve do tė pėrcaktohet nga Komiteti Drejtues, nė varėsi tė numrit tė ekipeve pjesėmarrėse) dhe faza e play – out-it (ekipi i renditur i dyti do tė ndeshet me ekipin e renditur nė vendin e pestė nė Kategorinė e parė). Ekipi i renditur i pari kualifikohet nė Kategorinė e parė.

4.5       Kupa e Shqipėrisė pėr meshkuj dhe femra do tė zhvillohet me pjesėmarrjen e tė gjitha ekipeve tė regjistruara. Turi eleminator dhe turi 1/4 final do tė zhvillohet me njė ndeshje me eleminim. Nė hedhjen e shortit do tė merret nė konsideratė renditja e ekipeve nė pėrfundim tė sezonit sportiv 2017 – 2018. Vendi i zhvillimit dhe datat, do tė caktohen nga Komiteti Drejtues, pas shqyrtimit tė kėrkesave pėr organizim. Caktimi i ēifteve 1/2 finaliste do tė bėhet me short.

4.6       Superkupa e Shqipėrisė pėr meshkuj dhe femra do tė zhvillohet para fillimit tė fazės finale ( play off), mes ekipit kampion 2017 – 2018 dhe fituesit tė kupės sė Shqipėrisė 2018 – 2019. Ajo do tė zhvillohet nė njė vend tė pėrcaktuar me vendim tė Komitetit Drejtues. Nėse i njėjti ekip, ėshtė kampion dhe fitues i kupės sė Shqipėrisė, ndeshen ekipi kampion dhe ekipi i renditur i dyti nė kupėn e Shqipėrisė.

4.7       Kampionati kombėtar U18 djem, U18 vajza, U16 djem dhe U16 vajza do tė zhvillohet me pjesėmarrjen e tė gjitha ekipeve tė shoqatave tė regjistruara, me sistem rrethi, me vajtje – ardhje (sistemi i ndeshjeve do tė pėrcaktohet nga Komiteti Drejtues, nė varėsi tė numrit tė ekipeve pjesėmarrėse) dhe faza finale (final four). Ēdo shoqatė ka tė drejtė tė pėfaqėsohet me jo mė shume se njė ekip.

4.8       Turnetė e moshave nėn 14 vjeē (U14, U12 djem e vajza, U10 miks), do tė zhvillohen me pjesėmarrjen e tė gjitha ekipeve tė shoqatave tė regjistruara, nė bashkėpunim apo me delegim me shoqatat anėtare. Sistemi i ndeshjeve do tė pėrcaktohet pėr ēdo turne, nė varėsi tė kushteve dhe pjesėmarrjes. Ēdo shoqatė ka tė drejtė tė pėfaqėsohet jo mė shume se njė ekip.

 

Neni  5   Regjistrimi

5.1       Njė individ mund tė zotėrojė njėkohėsisht mė shumė se njė liēensė, vetėm nė qoftė se kryen detyrėn e lojtarit dhe trajnerit, brenda tė njejtės shoqatė, ose aktivizohet njėkohėsisht me ekipin e meshkujve/femrave (tė rritur/tė rritura) dhe/ose U18 djem/U18 vajza, U16 djem/U16 vajza, kundrejt njė pagese 5 fishe pėr regjistrimin nė ekipin e dytė dhe/ose tė tretė (Neni 19.gj). Njė lojtar mund tė regjistrohet nė njė ekip tjetėr tė shoqatės, nė njė kategori mė tė lartė moshe, pa paguar kuotėn shtesė 5 fishe, pasi tė jetė ēregjistruar nga ekipi ku ishte, brenda afateve dhe kundrejt tarifave tė pėrcaktuara nė kėtė rregullore. Gjyqtarėt e fushės, gjyqtarėt e tavolinės dhe vėzhguesit, pajisen vetėm me liēensėn pėrkatėse. Mjekėt, fizioterapistėt, statisticienėt apo shoqėruesit, pajisen vetėm me liēensėn pėrkatėse dhe lejohen tė qėndrojnė nė stolin e tė gjitha ekipeve tė shoqatės, nėse janė nė listėn e ekipit (jo mė shumė se 18 persona, referuar rregullores sė FIBA-S). Anėtarėt e njė shoqate  apo personat e regjistruar nga njė shoqatė, pavarėsisht pozicionit, mund tė pajisen me liēensė, vetėm brenda shoqatės ku aderojnė apo janė regjistruar.

5.2       Ekipet qė marrin pjesė nė njė aktivitet tė federatės, duhet tė plotėsojnė formularin e regjistrimit me jo mė shumė se 16 lojtarė. Me kėtė formular duhet tė pajisen tė gjitha kategoritė e moshave. Njė lojtar ka tė drejtė qė brenda njė sezoni sportiv, tė regjistrohet vetėm me njė ekip tė shoqatės,

5.3       Regjistrimi i lojtarėve tė ekipeve tė meshkujve dhe femrave (tė rritur), bėhet nga data 15 shtator 2018 deri nė datėn 25 shtator 2018 (ora 12:00), si dhe nė datat 5 – 31 janar 2018 (ora 14:00). Mund tė bėhen regjistrime pas afatit tė parė, deri nė datėn 29 dhjetor 2018, kundrejt njė pagese regjistrimi dhjetė fishe, tė shumės sė parashikuar nė nenin 19.f. Pas dates 31 janar 2019, regjistrimet lejohen edhe gjatė periudhės 1 shkurt – 27 shkurt 2019 (ora 12:00) kundrejt njė pagese 1,000 Euro (krahas detyrimeve financiare qė lidhen me transferimin).

5.4       Regjistrimi i lojtarėve tė ekipeve U18 djem e vajza bėhet nga data e konfirmimit, 31 gusht 2018 deri nė datėn 28 shtator 2018 (ora 12:00), si dhe nė datat 5 – 31 janar 2019 (ora 14:00). Mund tė bėhen regjistrime pas afatit tė parė, deri nė datėn 29 dhjetor 2017, kundrejt njė pagese regjistrimi dhjetė fishe, tė shumės sė parashikuar nė nenin 19.f. Pas datės 31 janar 2018, nuk do tė pranohet asnjė regjistrim.

5.5       Regjistrimi i lojtarėve tė ekipeve U16 djem e vajza dhe U14 djem e vajza, bėhet nga data e konfirmimit, 31 gusht  2018  deri nė datėn 28 shtator 2018 (ora 12:00), si dhe nė datat 5 – 31 janar 2019 (ora 14:00). Mund tė bėhen regjistrime pas kėtij afati, deri nė datėn 29 dhjetor 2018, kundrejt njė pagese regjistrimi dhjetė fishe, tė shumės sė parashikuar nė nenin 19.f. Pas datės 31 janar 2019, nuk do tė pranohet asnjė regjistrim.

5.6       Regjistrimi i lojtarėve tė ekipeve U12 djem e vajza dhe U10 miks bėhet nga data 1 nėntor 2018, deri 7 ditė kalendarike para aktivitetit tė parė tė sezonit nė tė cilin do tė marrė pjesė ekipi. Pėr aktivitetet nė vijim, do tė lejohen regjistrime lojtarėsh, kundrejt shumės sė parashikuar nė nenin 19.f.

5.7       Krahas formularit tė regjistrimit, ēdo ekip duhet tė paraqesi, kartelat mjekėsore individuale tė sportistėve tė lėshuara nga organet e specializuara shėndetėsore sportive dhe siguracionin e specifikuar sportiv individual tė lėshuar nga shoqėritė e sigurimeve.

5.8       Lojtarėt, trajnerėt, personat qė shoqerojnė ekipin, pajisen me liēensat pėrkatėse tė lėshuara nga F.Sh.B.-ja. Personat e paliēensuar nuk kanė tė drejtė tė qėndrojnė nė stolin e rezervave gjatė ndeshjes. Ēdo ekip ėshtė i detyruar tė ketė me vete nė ēdo ndeshje, liēensat dhe listėn e lojtarėve, trajnerėve dhe personave tė tjerė, tė lėshuar nga F.Sh.B.-ja.

5.9       Numri i personave tė tjerė, pėrveē lojtarėve, tė cilėt mund tė liēensohen ėshtė i pakufizuar por nė njė ndeshje, pėrveē lojtarėve rezervė dhe dy trajnerėve, lejohen tė qėndrojnė nė stol jo mė shumė se gjashtė persona.

5.10    

 

Neni  6   Kontratat, levizja e lojtareve dhe trajnerėve

6.1       Anėtarėt e F.Sh.B-sė mund tė lidhin kontrata me tė gjithė lojtarėt mbi 18 vjeē dhe trajnerėt e tyre. Kontratat bėhen nė tre kopje, njė pėr shoqatėn, njė pėr lojtarin apo trajnerin dhe njė depozitohet ne F.Sh.B. Kontrata mund tė lidhin edhe lojtarėt nėn 18-vjeē nėpėrmjet prindėrve apo kujdestarit ligjor dhe menaxherit (nqs ka).

6.2       Nė rast se mes shoqatės dhe lojtarit/trajnerit nuk nėnshkruhet kontratė, shoqata duhet tė depozitojė nė F.Sh.B., njė deklaratė zyrtare, ku pranon se lojtarėt/trajnerėt, nė mungesė tė kontratės, janė tė lirė tė largohen kur tė dėshirojnė pėr tu regjistruar me ekipet e shoqatave tė tjera. Kjo deklaratė duhet tė pėrfshijė listėn e tė gjithė lojtarėve/trajnerėve pa kontratė (n.q.s. ka).

6.3       Kontrata konsiderohet e vlefshme vetėm nė rastet kur ajo bėhet sipas kėrkesave ligjore nė prezencėn e noterit (jo verifikim apo autentifikim nėnshkrimi).

6.4       Kur ka mosmarrėveshje pėrsa i pėrket zbatimit tė kontratės midis shoqatės dhe lojtarit/trajnerit, F.Sh.B.-ja njeh vetėm ato detyrime qė janė tė shkruara nė kontratėn e depozituar pranė F.Sh.B.-sė.

6.5       Pas pėrfundimit tė kontratės lojtari/trajneri konsiderohet i lirė dhe mund tė transferohet nė ēdo shoqatė tjetėr, sipas dėshirės.

6.6       Gjatė kohės sė kontratės me njė shoqatė, lejohet kalimi i lojtarit/trajnerit nė njė shoqatė tjetėr me leje kalimi (huamarrje) qė depozitohet edhe nė F.Sh.B.. Nė pėrfundim tė afatit, lojtari/trajneri ėshtė i detyruar tė kthehet nė shoqatėn e mėparshme (huadhėnės) deri nė pėrfundimin e kontratės.

6.7       Pėr ēdo transferim tė njė lojtari nga njė shoqatė anėtare nė njė tjetėr, gjatė kohės sė kontratės, paguhet nė F.Sh.B. njė taksė transferimi (shiko nenin 19). Kjo taksė ėshtė e detyrueshme edhe nė rastet kur kontrata prishet ose pėrfundon si dhe kur nuk ėshtė nėnshkruar kontratrė.

6.8       Kontrata behet pėr njė periudhė jo mė pak se deri nė pėrfundim tė sezonit sportiv nė vijim. Nė rast se njė lojtar/trajner mbush moshėn 18 vjeē ose i pėrfundon kontrata pasi ka filluar sezoni sportiv, shoqata mund tė nėnshkruajė me lojtarin/trajnerin njė kontratė e cila duhet tė zgjasė tė paktėn deri nė fund tė sezonit sportiv nė vijim. Nė rast tė kundėrt, shoqata duhe tė lėshojė pėr kėtė lojtar/trajner deklaratėn e pėrmendur nė nenin 6.2.

6.9       Lojtarėt nėn 18 vjeē (pa kontratė) mund tė lėvizin nga njė anėtar nė tjetrin kundrejt njė detyrimi financiar, duke bėrė ndryshime nė listėn e regjistrimit. Pėr kėtė kalim paguhet nė F.Sh.B dhe nė shoqatėn ku ishte i regjistruar lojtari, njė taksė transferimi (shiko nenin 19).

6.10     Pėr transferimet e lojtarėve shqiptarė nė klube tė huaja dhe lojtarėve tė huaj nė klube shqiptare, zbatohet Rregullorja e FIBA Europe. Pėr kėtė transferim paguhet nė F.Sh.B dhe FIBA Europe njė taksė transferimi (shiko nenin 19).

6.11     Pėr lojtarėt/trajnerėt e huaj qė regjistrohen nė Shqipėri, kontrata ėshtė e detyrueshme. Ajo duhet tė jetė e pėrpiluar nė dy gjuhė, shqip (pėr F.Sh.B.-nė dhe shoqatėn) dhe anglisht ose gjuhėn e lojtarit/trajnerit tė regjistruar (pėr lojtarin/trajnerin).

6.12     Ne rast se njė lojtar/trajner nėnshkruan njėkohėsisht dy kontrata apo nėnshkruan njė kotratė tė re, afati i tė cilės nis pėrpara pėrfundimit tė kontratės ekzistuese, pezullohet deri nė zgjidhjen e mosmarrėveshjes mes palėve tė pėrfshira.

 

Neni  7   Mosha e lojtarėve, saktėsimi i moshės limit

7.1       F.Sh.B.-ja zhvillon aktivitete pėr kategoritė e moshave, tė rinj/reja, para tė rinj/reja, U14 djem e vajza, minibasket djem e vajza dhe mikrobasket miks.

7.2       Mosha limit pėr regjistrimin e lojtarėve nė ekipe pėrcaktohet si mė poshtė:

            a – U18 djem e vajza                           - deri 18 vjeē

b – U16 djem e vajza                           - deri 16 vjeē

c – U14 djem e vajza                           - deri 14 vjeē

ē – U12 djem e vajza                           - deri 12 vjeē

d – U10 miks                                       - deri 10 vjeē

7.3       Viti i lindjes qė korespondon me limitin e moshės sė ēdo grupi pėrcaktohet mbėshtetur nė vitin nė tė cilin pėrfundon aktiviteti (viti kalendarik – mosha e lejuar = viti i lindjes sė lejuar). Konkretisht, pėr sezonin sportiv 2018 – 2019, regjistrimi i lojtarėve me ekipet e moshave do tė lejohet si mė poshtė:

            a – U18 djem, U18 vajza         2019 – 18 = 2001        lindur nė datė 1 janar 2001 ose mė vonė

b – U16 djem, U16 vajza         2019 – 16 = 2003        lindur nė datė 1 janar 2003   ose mė vonė

c – U14 djem, U14 vajza         2019 – 14 = 2005        lindur nė datė 1 janar 2005 ose mė vonė

ē – U12 djem, U12 vajza         2019 – 12 = 2007        lindur nė datė 1 janar 2007 ose mė vonė

d – U10 (miks)                         2019 – 10 = 2009        lindur nė datė 1 janar 2009 ose mė vonė

 

 

Neni  8  Hedhja e shortit

8.1       Nė parim, hedhja e shortit tė ēdo aktiviteti, bėhet nė zyrat e F.Sh.B.-sė dhe nė prezencėn e pėrfaqėsuesve tė anėtarėve pjesėmarrės.

8.2       Data dhe vendi i tėrheqjes sė shortit u komunikohet tė interesuarve nga F.Sh.B.-ja. Mėnyrat e tėrheqjes sė shortit deklarohen nga F.Sh.B.-ja.

 

 

Neni  9   Orari i ndeshjeve

9.1       F.Sh.B.-ja cakton orarin e ndeshjeve, i cili ėshtė i zbatueshėm pėr tė gjitha ekipet.

9.2       Kėrkesa pėr ndryshimin e orarit dhe/ose datės sė ndeshjes duhet t’i paraqitet F.Sh.B.-sė 7 ditė pėrpara datės sė fiksuar. Qė kėrkesa tė pranohet, duhet njė kėrkesė me shkrim nga anėtari qė kėrkon ndryshimin, njė konfirmim me shkrim nga kundėrshtari qė ėshtė dakord, si dhe pagesa nė F.Sh.B. e njė shume 500 lekė (pėr ndryshimin e orarit) ose 1,000 lekė (pėr ndryshimin e datės). Ēdo kėrkesė qė nuk do tė vijė nė kohė dhe nuk do tė shoqerohet me pagesėn pėrkatėse, nuk do tė pranohet, me pėrjashtim tė rasteve tė forcės madhore, pėr tė cilat vendos F.Sh.B.-ja.

9.3       F.Sh.B.-ja ėshtė i vetmi organ i ligjshėm pėr tė ndryshuar datėn dhe/ose orėn e ndeshjeve. Pėr ēdo vonesė nė orarin e fillimit tė ndeshjeve, F.Sh.B.-ja mban qėndrimin pėrkatės nė pėrputhje me rregulloren.

 

 

Neni  10   Detyrat  e  shoqatave  pjesėmarrėse nė aktivitete

10.1     Anėtarėt qė marrin pjesė nė njė aktivitet tė federatės, duhet tė respektojnė dispozitat e kėsaj rregulloreje.

10.2     F.Sh.B.-ja ėshtė i vetmi organ kompetent qė ka tė drejtėn ligjore tė miratojė ose jo zhvillimin e ndeshjeve nė njė sallė apo pallat sporti. Miratimi i vendit tė zhvillimit tė ndeshjeve do tė bėhet nga F.Sh.B.-ja, 15 ditė pėrpara fillimit tė aktivitetit, pasi tė jetė bėrė kontrolli i sallave tė deklaruara nga anėtarėt pjesėmarrės, tė cilat duhet tė plotėsojnė kushtet e pėrshkruara nė rregulloren zyrtare tė lojės (pėrmasat, pajisjet, ndriēimi, dhomat e zhveshjes, etj). Edhe pas miratimit tė zhvillimit tė ndeshjeve, shoqata organizatore duhet tė garantojė mirėmbajtjen e ambienteve dhe mirėfunksionimin e pajisjeve. Mungesa ose mosfunksionimi siē duhet i pajisjeve apo ndriēimi i pamjaftueshėm, qė ēon nė zhvillim jo normal tė ndeshjes, gjobitet me 5,000 lekė. Nė rast se kjo shkakton moszhvillimin e ndeshjes, ekipi e humbet ndeshjen aforfe dhe gjobitet me 100,000 lekė.

10.3     Tė gjithė anėtarėt, duhet tė sigurojnė prezencėn e forcave tė ruajtjes sė sigurisė (me uniformė), nė numėr tė mjaftueshėm pėr tė garantuar zhvillimin normal tė aktivitetit (ndeshjes). Nė rast se ndeshja nuk do tė fillojė pėr shkak tė mungesės apo numrit tė pamjaftueshėm tė tyre, dhe vonesa e fillimit tė lojės ėshtė 15 – 30 minuta, anėtari organizator dėnohet me 5,000 lekė gjobė. Nė rast pėrsėritjeje, gjoba dyfishohet. Nė rast vonese mbi 30 minuta, ndeshja nuk zhvillohet, ekipi e humbet ndeshjen aforfe dhe gjobitet me 100,000 lekė. Pėr aktivitetet e organizuara nga F.Sh.B.-ja, sigurimi i prezencės sė forcave tė rendit publik bėhet nga ajo.

10.4     Anėtari organizator, ėshtė pėrgjegjės pėr sigurimin e sallės sė zhvillimit tė ndeshjes (e miratuar nga F.Sh.B.-ja), pritjen dhe pėrcjelljen e ekipit udhėtues, gjyqtarėve, vėzhguesve dhe tė deleguarve tė F.Sh.B.-se. Ai ėshtė pėrgjegjės pėr sigurimin e strehimit tė tyre, nė rastet kur ata e kėrkojnė njė gjė tė tillė, kundrejt pagesės.

10.5     Anėtari pritės, organizator i aktivitetit (ndeshjes), ėshtė i detyruar tė sigurojė mbajtjen elektronike tė statistikave tė tė gjitha ndeshjeve tė Meshkujve dhe Femrave (tė rritur, tė rritura). Kėto statistika mbahen vetėm me programin e pėrcaktuar nga F.Sh.B.-ja. Menjėherė pas pėrfundimit tė ndeshjes (jo mė vonė se njė orė), personi i autorizuar nga shoqata pėr mbajtjen e statistikave (i ēertifikuar nga F.Sh.B.-ja), dėrgon elektronikisht nė F.Sh.B. materialin pėrkatės. Nė rast se statistikat e ndeshjes nuk mbahen, mbahen nė mėnyrė tė parregullt apo nuk dėrgohen saktėsisht pranė F.Sh.B.-sė, shoqata organizatore gjobitet me 5,000 lekė.

Krahas statistikave, duhet tė dėrgojė tė paktėn nė 5 foto nga ndeshja respektive, nė adresėn info.fshb@gmail.com, brenda 2 orėsh nga pėrfundimi i ndeshjes, pėr pasqyrim nė faqen zyrtare tė F.Sh.B-sė. Nė rast se fotot nuk dėrgohen, shoqata organizatore gjobitet me 5,000 lekė.

Anėtari pritės, duhet tė bėjė prezantimin e ekipeve pjemsarrėse nė ndeshje, gjyqtarėve dhe vėzhguesit tė emėruar pėr kėtė qėllim, si edhe tė garantojė ekzekutimin e himnit kombėtar, pėrpara fillimit tė ndeshjes (pas prezantimit). Nė rast se prezantimi nuk kryhet dhe/ose himni kombėtar nuk ekzekutohet, shoqata organizatore gjobitet me 5,000 lekė.

10.6     Anėtari pritės, organizator i aktivitetit (ndeshjes), ėshtė i detyruar qė tė vendosė nė pjesėn e dukshme tė tavolinės sė gjyqtarisė sė ndeshjes, logon e F.Sh.B.-sė dhe tė sponsorėve tė saj, nė tė kundėrt gjobitet me 5,000 lekė. Nė rast pėrsėritje, gjoba dyfishohet. Nė rast ripėrsėritje, gjobitet me 20,000 lekė dhe pezullohet zhvillimi i ndeshjeve nė sallėn nė fjalė, deri nė zbatimin e kėtij rregulli.

10.7     Anėtarėt qė organizojnė ndeshjet duhet tė sigurojnė pėr ekipin udhėtues, gjyqtarėt e lojes dhe vezhguesin nga njė ambient tė pėrshtatshėm zhveshje. Mosvėnia nė dispozicion e dhomave tė zhveshjes nė kohėn e duhur apo vėnia nė dispozicion e ambienteve tė pa pėrshtatshme, gjobitet me 5,000 lekė.

10.8     Shoqata organizatore duhet tė vėrė nė dispozicion tė ekipit mik pesė topa, tė cilėt do tė pėrdoren pėr nxemje. Mos sigurimi i pesė topave pėr nxemje ekipit udhėtues 30 minuta para fillimit tė lojės, gjobitet me 5,000 lekė.

10.9     Shoqata organizatore duhet tė sigurojė vendet e mjaftueshme nė tribunėn vip pėr zyrtarėt e F.Sh.B.-sė qė kanė njoftuar prezencėn.

10.10   Nėse mbrapa stolave tė ekipeve ka shkallė pėr spektatorėt, duhet tė vendosen ndarje mbrojtėse (me strehė) pėr stolat e ekipeve dhe gjyqtarinė e tavolinės. Nėse ato mungojė, ekipi gjobitet me 5,000 lekė.

10.11   Shoqata organizatore duhet tė ketė nė gatishmėri para, gjatė dhe pas zhvillimit tė ndeshjes dhomėn antidoping.

10.12   Shoqata organizatore duhet tė ketė nė gatishmėri gjatė gjithė kohės sė zhvillimit tė ndeshjes, tė paktėn dy persona me detyrė fshirjen e parketit sa herė qė gjyqtarėt ta kėrkojnė njė gjė tė tillė. Nė tė kundėrt, gjobitet me 5,000 lekė.

Vlerėsimin pėr mosrespektimin e kritereve tė mė sipėrme e bėn vėzhguesi ose nė mungesė tė tij, gjyqtari i parė.

10.13   Ēdo ekip do tė pėrballojė shpenzimet e udhėtimit dhe qėndrimit tė tij.

10.14   Ēdo ekip duhet tė sigurojė vetė asistencėn mjekėsore. Mjeku ose fizioterapisti duhet tė jetė i pajisur me liēensėn pėrkatėse.

Shėnim: Ekipi i shoqatės organizatore, nuk do tė lejohet tė marrė pjesė nė aktivitetet e mbetura tė sezonit sportiv nė vijim, deri nė shlyerjen e detyrimit. Ekipet e tjera tė shoqatės nuk do tė penalizohen deri nė pėrfundim tė sezonit sportiv. Pas pėrfundimit tė sezonit sportiv, nėse detyrimi nuk ėshtė shlyer, asnjė ekip i shoqatės nuk do tė regjistrohet pėr tė marrė pjesė nė aktivitetet e sezonit pasardhės, nėse mė parė nuk shlyhet ky detyrim.

 

 

Neni  11   Komisioni i disiplinės, protestat dhe ankesat

11.1     F.Sh.B.-ja ėshtė kompetente pėr tė vendosur tė gjitha sanksionet ndaj njė shoqate, ekipi, trajneri, zv/trajneri dhe/ose gjithė personave qė bėjnė pjesė nė njė grup, nė rast se shkelen rregullorja zyrtare e lojės dhe rregullorja e F.Sh.B.-sė. Komisioni i disiplinės ka pėr detyrė tė shqyrtojė disiplinėn e lojtarėve, trajnerėve, ekipeve dhe gjithė personave qė marrin pjesė nė tė gjitha aktivitetet zyrtare tė F.Sh.B.-sė. Sanksionet disiplinore qė jepen nga F.Sh.B.-ja nuk pėrjashtojnė sanksionet qė mund tė jepen nga vetė shoqata ndaj ekipit, lojtarit, trajnerit, zv/trajnerit dhe gjithė personave tė tjerė shoqėrues tė ekipit.

11.2     Nė tė gjitha rastet, protestat, ankesat dhe apelimet, ashtu si edhe pagesa e tyre, duhet tė adresohen nė F.Sh.B.. Nėse nuk merren parasysh, shuma e paguar nuk kthehet, nėse merren parasysh, shuma e paguar kthehet plotėsisht.

11.3     N.q.s. njė ekip mendon se, si rezultat i vendimeve tė gjyqtarėve, janė prekur interesat e tij, ai ka tė drejtė tė protestojė pėr rezultatin e ndeshjes. Menjėherė pas pėrfundimit tė ndeshjes, kapiteni i ekipit nė fjalė, lajmėron gjyqtarėt e lojės dhe vezhguesin se ekipi i tij do tė paraqesė njė protestė dhe pėr kėtė nėnshkruan nė vėndin e caktuar pėr protestat nė protokollin e ndeshjes. Pėr kėtė protestė, vezhguesi vė nė dijeni menjėherė pėrfaqėsuesit e ekipit kundėrshtar.

11.4     Deri nė 30 minuta pas pėrfundimit tė ndeshjes, pėrfaqsuesi i ekipit i paraqet vezhguesit (nė mungesė tė tij gjyqtarit tė parė) protestėn me shkrim.

11.5     Vezhguesi dhe gjyqtarėt e lojės do tė bėjnė njė raport tė hollėsishėm pėr pėrshkrimin e incidenteve pėr tė cilat bėhet fjalė nė protestė deri nė njė orė pas pėrfundimit tė ndeshjes.

11.6     Qė protesta tė shqyrtohet nga komisioni i disiplinės sė F.Sh.B.-sė, duhet tė shoqėrohet me njė pagesė 5,000 lekė.

11.7     Kundėr vendimit tė komisionit tė disiplines, mund tė apelohet brėnda 5 ditėve nga marrja e vendimit. Apeli duhet tė adresohet nė F.Sh.B. dhe duhet tė jetė i shoqėruar me vėrtetimin e pagesės sė shumės 10,000 lekė nė arkėn e F.Sh.B.-sė. Njė kopje e kėrkesės sė apelit i dėrgohet ekipit kundėrshtar.

11.8     Vendimi i kryesisė sė F.Sh.B.-sė, e cila luan rolin e komisionit tė apelit, ėshtė i formės sė prerė.

 

 

 

Neni  12   Paraqitja dhe sjellja e ekipeve nė fushė dhe gjatė ceremonive tė shpalljes sė fituesve,

     vonesat nė fillimin e lojės.

12.1     Ekipi qė, pėr ēdo arsye, nuk do tė paraqitet nė njė ndeshje, duhet tė njoftojė urgjentisht F.Sh.B.-nė si dhe ekipin tjetėr, pėr mos paraqitje. Nė rast se ekipi tjetėr ose gjyqtarėt janė nisur pėr udhėtim, anėtari organizator do tė paguajė shpenzimet e udhėtimit dhe qėndrimit (nėse ka).

12.3     Nėse njė ekip arrin me vonesė nė fushėn e lojės pėr arsye jashtė vullnetit te tij, pasi ka njoftuar mė parė pėr vonesėn dhe kur ėshtė bėrė ē’ėshtė e mundur qė tė arrihet nė kohėn e duhur, gjyqtari i parė duhet tė zhvillojė ndeshjen duke relatuar pėr kėtė fakt. Komisioni i disiplinės, nė bazė tė relacioneve tė ardhura, do tė vendosė pėr homologimin e rezultatit, anullimin e riluajtjen e ndeshjes apo humbjen aforfe tė saj.

12.4     Kur njė ekip paraqitet nė fushė me mė pak se 5 lojtarė, ai nuk mund tė fillojė ndeshjen dhe do ta humbasė atė aforfe.

12.5     Uniformat e lojės sė ekipeve, duhet tė kenė tė vendosur nė pjesėn e pėrparme majtas, logon e F.Sh.B.-sė dhe nė pjesėn e pasme mbi numėr, mbiemrin e lojtarit. Paraqitja e lojtarėve tė ekipit me uniforma jo nė pėrputhje me rregulloren, gjobitet me 5,000 lekė. Nėse kjo bėhet shkak pėr zhvillim jo normal tė ndeshjes, gjobitet me 20,000 lekė.

12.6     Kur njė ekip paraqitet nė fushėn e lojės me mė shumė se 15 minuta vonesė, pa shkaqe tė arėsyeshme dhe/ose pa lajmėruar pėr vonesėn, gjobitet me 10,000 lekė. Nėse vonesa zgjat mė shumė se 30 minuta, humbet ndeshjen aforfe, do tė paguajė shpenzimet e udhėtimit dhe qėndrimit tė gjyqtarėve dhe ekipit mik (nėse ka) dhe gjobitet me 100,000,lekė.

12.7     Nė rast se njė ekip nuk pranon tė luajė apo largohet nga fusha e lojės nė mėnyrė demonstrative, e humbet ndeshjen aforfe dhe gjobitet me 500,000 lekė.

12.8     Nė rast se njė ekip qėndron nė fushė pasiv, duke lejuar kundėrshtarin tė shėnojė apo duke mos tentuar tė sulmojė edhe pasi ėshtė kėshilluar nga gjyqtarėt, kėta tė fundit e ndėrpresin ndeshjen dhe ekipi shkaktar i kėsaj situate e humbet ndeshjen aforfe dhe gjobitet me 100,000 lekė.

12.9     Nė rast se nė pėrfundim tė njė ndeshje, do tė zhvillohet ceremoni pėr shpalljen e fituesit tė aktivitetit, ekipet janė tė detyruara tė marrin pjesė nė tė. Mosrespektimi i kėtij rregulli (pjesėmarrja nė ceremoni) gjobitet me 100,000 lekė.

 

 

Neni  13   Sanksionet ndaj ekipeve, sjelljet jo sportive tė publikut

13.1     Nė rast se njė ekip meshkujsh ose femrash (tė rritur) humbet dy ndeshje aforfe, pėrjashtohet nga aktiviteti, gjobitet me 500,000 lekė dhe sezonin e ardhshėm luan njė kategori mė poshtė.

13.2     Nė rast se njė ekip tė rinjsh ose tė rejash (U18) humbet dy ndeshje aforfe, pėrjashtohet nga aktiviteti, gjobitet me 100,000 lekė.

13.3     Nė rast se njė ekip i moshave nėn 16 vjeē (U16, U14, U12, U10) humbet dy ndeshje aforfe, pėrjashtohet nga aktiviteti, gjobitet me 30,000 lekė.

13.4     Kur njė ekip meshkujsh ose femrash (tė rritur) ka konfirmuar pjėsmarrjen nė njė aktivitet tė F.Sh.B-sė dhe pas hedhjes sė shortit por pėrpara fillimit tė aktivitetit, tėrhiqet, dėnohet me 200,000 lekė gjobė. Nėse tėrhiqet pas fillimit tė aktivitetit, gjobitet me 500,000 lekė, pėrjashtohet nga tė gjitha aktivitetet e sezonit dhe sezonin e ardhshėm luan njė kategori mė poshtė.

13.5     Kur njė ekip tė rinjsh ose tė rejash (U18) ka konfirmuar pjėsmarrjen nė njė aktivitet tė F.Sh.B-sė dhe pas hedhjes sė shortit por pėrpara fillimit tė aktivitetit, tėrhiqet, dėnohet me 50,000 lekė gjobė. Nėse tėrhiqet pas fillimit tė aktivitetit, gjobitet me 100,000 lekė dhe pėrjashtohet nga tė gjitha aktivitetet e sezonit.

13.6     Kur njė ekip i moshave nėn 16 vjeē (U16, U14, U12, U10) ka konfirmuar pjėsmarrjen nė njė aktivitet tė F.Sh.B-sė dhe pas hedhjes sė shortit por pėrpara fillimit tė aktivitetit, tėrhiqet, dėnohet me 5,000 lekė gjobė. Nėse tėrhiqet pas fillimit tė aktivitetit, gjobitet me 20,000 lekė dhe pėrjashtohet nga tė gjitha aktivitetet e sezonit.

 

13.7     Paraqitja nė fushėn e lojės e lojtarėve, trajnerėve, etj me mbishkrime nė uniforma apo veshje tė tjera, me pėrmbajtje fyese apo raciste, nėse konstatohet si veprim individual, gjobitet me 100,000 lekė dhe njė vit mosaktivizim. Nėse pėrgjegjės pėr kėtė veprim janė drejtuesit e shoqatės, shoqata gjobitet me 500,000 lekė.

 

13.8     Sanksionet ndaj organizatorėve tė ndeshjes pėr sjelljet josportive tė publikut:

a.         Hedhje e pėrsėritur e objekteve tė parrezikshme nė fushėn e lojės, para, gjatė ose pas ndeshjes (pa u larguar ekipet dhe gjyqtarėt), nė njė ndeshje tė organizuar nga njė shoqatė anėtare:

10,000 lekė

 

b.         Pėrdorimi i mjeteve tymuese qė shkaktojnė ndėrprerjen e pėrkohėshme tė ndeshjes, nė njė ndeshje tė organizuar nga njė shoqatė anėtare:

10,000 lekė

 

c.         Pėrdorimi i mjeteve tymuese qė ēon nė mosvijimin apo mosnisjen e ndeshjes, nė njė ndeshje tė organizuar nga njė shoqatė anėtare:

Humbje e ndeshjes aforfe, dy ndeshje pa spektatorė, 50,000 lekė

Nė rast pėrsėritje, zbatohen pikat 13.1, 13.2, 13.3

 

ē.         Hedhje e objekteve tė rrezikshme nė fushėn e lojės, para, gjatė ose pas ndeshjes (pa u larguar ekipet dhe gjyqtarėt), nė njė ndeshje tė organizuar nga njė shoqatė anėtare:

30,000 lekė

Nė rast pėrsėritje, 50,000 lekė

Nė rast ripėrsėritje, tre ndeshje pa spektatorė dhe 100,000 lekė

 

d.         Hedhje e objekteve tė rrezikshme nė fushėn e lojės qė shkakton ndėrprerjen e ndeshjes, nė njė ndeshje tė organizuar nga njė shoqatė anėtare:

50,000 lekė

Nė rast pėrsėritje, 100,000 lekė

Nė rast ripėrsėritje, tre ndeshje pa spektatorė dhe 150,000 lekė

 

dh.       Hedhje e objekteve tė rrezikshme nė fushėn e lojės qė ēon nė mosvijimin apo mosnisjen e ndeshjes, nė njė ndeshje tė organizuar nga njė shoqatė anėtare:

Humbje e ndeshjes aforfe, dy ndeshje pa spektatorė, 50,000 lekė

Nė rast pėrsėritje, zbatohen pikat 13.1, 13.2, 13.3

 

 

e.         Hedhje e objekteve tė rrezikshme nė fushėn e lojės qė shkakton dėmtime tė pjesėtarėve tė ekipeve (lojtar, trajner, etj) apo personave nė detyrė (gjyqtarė, vėzhgues, gjyqtarė tavoline, etj para, gjatė ose pas ndeshjes, nė njė ndeshje tė organizuar nga njė shoqatė anėtare:

Dy ndeshje pa spektatorė, 100,000 lekė

Nė rast pėrsėritje, 200,000 lekė

Nė rast ripėrsėritje, tre ndeshje pa spektatorė dhe 200,000 lekė

 

ė.         Hedhje e objekteve tė rrezikshme nė fushėn e lojės qė shkakton dėmtime tė pjesėtarėve tė ekipeve (lojtar, trajner, etj) apo personave nė detyrė (gjyqtarė, vėzhgues, gjyqtarė tavoline, etj dhe ēon nė mosvijimin apo mosnisjen e ndeshjes, nė njė ndeshje tė organizuar nga njė shoqatė anėtare:

Humbje e ndeshjes aforfe, dy ndeshje pa spektatorė, 100,000 lekė

Nė rast pėrsėritje, zbatohen pikat 13.1, 13.2, 13.3

 

f.          Hyrja e spektatorėve nė fushėn e lojės para, gjatė ose pas ndeshjes (pa u larguar ekipet dhe gjyqtarėt), nė njė ndeshje tė organizuar nga njė shoqatė anėtare:

10,000 lekė

 

g.         Hyrja e spektatorėve nė fushėn e lojės qė ēon nė ndėrprerjen e ndeshjes, nė njė ndeshje tė organizuar nga njė shoqatė anėtare:

50,000 lekė

Nė rast pėrsėritje, 100,000 lekė

Nė rast ripėrsėritje, tre ndeshje pa spektatorė dhe 150,000 lekė

 

gj.        Hyrja e spektatorėve nė fushėn e lojės qė ēon nė mosvijimin apo mosnisjen e ndeshjes, nė njė ndeshje tė organizuar nga njė shoqatė anėtare:

Humbje e ndeshjes aforfe, dy ndeshje pa spektatorė, 50,000 lekė

Nė rast pėrsėritje, zbatohen pikat 13.1, 13.2, 13.3

 

h.         Ushtrim dhune i spektatorėve ndaj pjesėtarėve tė ekipeve (lojtar, trajner, etj) apo personave nė detyrė (gjyqtarė, vėzhgues, gjyqtarė tavoline, etj) para, gjatė ose pas ndeshjes, nė njė ndeshje tė organizuar nga njė shoqatė anėtare:

100,000 lekė

Nė rast pėrsėritje, 200,000 lekė

Nė rast ripėrsėritje, tre ndeshje pa spektatorė dhe 300,000 lekė

 

i.          Ushtrim dhune i spektatorėve ndaj pjesėtarėve tė ekipeve (lojtar, trajner, etj) apo personave nė detyrė (gjyqtarė, vėzhgues, gjyqtarė tavoline, etj) qė ēon nė ndėrprerjen e ndeshjes, nė njė ndeshje tė organizuar nga njė shoqatė anėtare:

150,000 lekė

Nė rast pėrsėritje, 250,000 lekė

Nė rast ripėrsėritje, tre ndeshje pa spektatorė dhe 350,000 lekė

 

j.          Ushtrim dhune i spektatorėve ndaj pjesėtarėve tė ekipeve (lojtar, trajner, etj) apo personave nė detyrė (gjyqtarė, vėzhgues, gjyqtarė tavoline, etj) qė ēon nė mosvijimin apo mosnisjen e ndeshjes, nė njė ndeshje tė organizuar nga njė shoqatė anėtare:

Humbje e ndeshjes aforfe, dy ndeshje pa spektatorė, 200,000 lekė

Nė rast pėrsėritje, zbatohen pikat 13.1, 13.2, 13.3

 

Shėnim: Deklaratat e anėtareve tė Komitetit Drejtues, pėr tė gjitha problemet e ndodhura nė ndeshjet e basketbollit, quhen tė mirėqėna dhe do tė merren parasysh nga komisioni i disiplinės. Ekipi i gjobitur pėr njė shkelje tė caktuar, nuk do tė lejohet tė marrė pjesė nė aktivitetet e mbetura tė sezonit sportiv nė vijim, deri nė shlyerjen e detyrimit. Ekipet e tjera tė shoqatės nuk do tė penalizohen deri nė pėrfundim tė sezonit sportiv. Pas pėrfundimit tė sezonit sportiv, nėse detyrimi nuk ėshtė shlyer, asnjė ekip i shoqatės nuk do tė regjistrohet pėr tė marrė pjesė nė aktivitetet e sezonit pasardhės, nėse mė parė nuk shlyhet ky detyrim.

 

 

Neni  14   Dėnimet pėr sjelljet josportive tė lojtarėve, trajnerėve, personave tė tjerė qė qėndrojnė nė stol apo personave drejtues tė shoqatės.

14.1     Gabim teknik i lojtarit:

2,000 lekė

14.2     Gabim perjashtimi i lojtarit:

3,000 lekė

14.3     Gabim teknik i trajnerit ose stolit:

                                                                                      4,000 lekė

14.4     Gabim perjashtimi i trajnerit ose stolit:

5,000 lekė

Shėnim: Gabimet teknike tė dhėna ndaj personave qė qėndrojnė nė stol i ngarkohen trajnerit, masa e dėnimit ėshtė 4,000 lekė.

 

14.5     Reagimi i lojtarit me sjellje josportive pas denimit me gabim perjashtimi:

6,000 lekė

14.6     Reagimi i trajnerit me sjellje josportive pas denimit me gabim perjashtimi:

8,000 lekė

14.7     Sjellje josportive e lojtarit ndaj shikuesve tė ndeshjes:

15,000 lekė

14.8     Sjellje josportive e trajnerit ndaj shikuesve tė ndeshjes:

20,000 lekė

 

14.9     Sjellje josportive e lojtarėve, trajnerėve apo personave tė tjerė qė qėndrojnė nė stol (fyerje, kėrcėnime, etj) tė cilat nuk janė ndėshkuar nga gjyqtaret gjatė ndeshjes si edhe pas pėrfundimit tė saj, por paraqiten nga vėzhguesi:

10,000 lekė

 

14.10   Deklaratat fyese tė personave drejtues tė shoqatave, trajnerėve, lojtarėve apo personave tė tjerė qė qėndrojnė nė stol, tė cilat dėmtojnė imazhin e FSHB-sė, tė bėra publikisht nė media apo rrjete sociale:

10,000 lekė

 

14.11   Pjesėmarrja nė ndeshje e trajnerit nėn ndikimin e alkoolit si dhe lejimi i pjesėmarrjes nė ndeshje apo qėndrimit nė stol tė lojtarėve dhe personave tė tjerė nėn ndikimin e alkoolit:

30,000 lekė

 

14.12   Paraqitja nė ambientet e zhvillimit tė ndeshjes e personave drejtues tė shoqatės nėn ndikimin e alkoolit:

30,000 lekė

 

14.13   Tentimi pėr sulm fizik i lojtarit ndaj kundėrshtarėve (lojtar, trajner, etj), spektatorėve apo pjesėtarėve tė ekipit tė tij, para, gjatė ose pas ndeshjes:

30,000 lekė

 

14.14   Tentimi pėr sulm fizik i lojtarit ndaj personave nė detyrė (gjyqtarė, vėzhgues, gjyqtarė tavoline, etj), para, gjatė ose pas ndeshjes:

50,000 lekė

 

14.15   Tentimi pėr sulm fizik i trajnerit, personave tė tjerė qė qėndrojnė nė stol apo personave drejtues tė shoqatės ndaj kundėrshtarėve (lojtar, trajner, etj), spektatorėve apo pjesėtarėve tė ekipit tė tij, para, gjatė ose pas ndeshjes:

40,000 lekė

 

14.16   Tentimi pėr sulm fizik i trajnerit, personave tė tjerė qė qėndrojnė nė stol apo personave drejtues tė shoqatės, ndaj personave nė detyrė (gjyqtarė, vėzhgues, gjyqtarė tavoline, etj), para, gjatė ose pas ndeshjes:

60,000 lekė

 

14.17   Realizimi i sulmit fizik i lojtarit ndaj kundėrshtarėve (lojtar, trajner, etj), spektatorėve apo pjesėtarėve tė ekipit tė tij, para, gjatė ose pas ndeshjes, pa pasoja pėr shėndetin e viktimės:

Pėrjashtim 6 muaj nga aktivitetet dhe 50,000 lekė

 

14.18   Realizimi i sulmit fizik i lojtarit ndaj personave nė detyrė (gjyqtarė, vėzhgues, gjyqtarė tavoline, etj), para, gjatė ose pas ndeshjes, pa pasoja pėr shėndetin e viktimės:

Pėrjashtim 6 muaj nga aktivitetet dhe 60,000 lekė

 

14.19   Realizimi i sulmit fizik i trajnerit, personave tė tjerė qė qėndrojnė nė stol apo personave drejtues tė shoqatės ndaj kundėrshtarėve (lojtar, trajner, etj), spektatorėve apo pjesėtarėve tė ekipit tė tij, para, gjatė ose pas ndeshjes, pa pasoja pėr shėndetin e viktimės:

Pėrjashtim 6 muaj nga aktivitetet dhe 70,000 lekė

 

14.20   Realizimi i sulmit fizik i trajnerit, personave tė tjerė qė qėndrojnė nė stol apo personave drejtues tė shoqatės, ndaj personave nė detyrė (gjyqtarė, vėzhgues, gjyqtarė tavoline, etj), para, gjatė ose pas ndeshjes, pa pasoja pėr shėndetin e viktimės:

Pėrjashtim 1 vit nga aktivitetet dhe 80,000 lekė

 

14.21   Realizimi i sulmit fizik i lojtarit ndaj kundėrshtarėve (lojtar, trajner, etj), spektatorėve apo pjesėtarėve tė ekipit tė tij, para, gjatė ose pas ndeshjes, me pasoja jo tė rėnda pėr shėndetin e viktimės:

Pėrjashtim 1 vit nga aktivitetet dhe 100,000 lekė

 

14.22   Realizimi i sulmit fizik i lojtarit ndaj personave nė detyrė (gjyqtarė, vėzhgues, gjyqtarė tavoline, etj), para, gjatė ose pas ndeshjes, me pasoja jo tė rėnda pėr shėndetin e viktimės:

Pėrjashtim 1 vit nga aktivitetet dhe 150,000 lekė

 

14.23   Realizimi i sulmit fizik i trajnerit, personave tė tjerė qė qėndrojnė nė stol apo personave drejtues tė shoqatės ndaj kundėrshtarėve (lojtar, trajner, etj), spektatorėve apo pjesėtarėve tė ekipit tė tij, para, gjatė ose pas ndeshjes, me pasoja jo tė rėnda pėr shėndetin e viktimės:

Pėrjashtim 1 vit nga aktivitetet dhe 150,000 lekė

 

14.24   Realizimi i sulmit fizik i trajnerit, personave tė tjerė qė qėndrojnė nė stol apo personave drejtues tė shoqatės, ndaj personave nė detyrė (gjyqtarė, vėzhgues, gjyqtarė tavoline, etj), para, gjatė ose pas ndeshjes, me pasoja jo tė rėnda pėr shėndetin e viktimės:

Pėrjashtim 1 vit nga aktivitetet dhe 200,000 lekė

 

14.25   Realizimi i sulmit fizik i ēdo personi ndaj cilitdo personi tjetėr, me pasoja tė rėnda pėr shėndetin e viktimės:

Pėrjashtim pėrgjithmonė nga aktivitetet

 

14.26   Sjellja jo sportive e lojtarit tė ekipit pėrfaqėsues (kur ekipi ėshtė i grumbulluar) ndaj lojtarėve tė tjerė, stafit tė ekipit, zyrtarėve tė F.Sh.B.-sė apo personave tė tjerė tė pėrfshirė nė pėrgatitjet dhe aktivitetin e ekipit (fyerje ofendime, etj):

30,000 lekė

Nė rast pėrsėritje, pėrjashtim nga ekipi, 60,000 lekė

 

14.27   Braktisja e ekipit pėrfaqėsues nga lojtari apo trajneri (largimi nga ekipi) pa arėsye bindėse:

Pėrjashtim pėrgjithmonė nga ekipi kombėtar, 100,000 lekė

 

Shėnim: Personi i penalizuar nuk do tė lejohet tė aktivizohet deri nė shlyerjen e detyrimit financiar dhe masės disiplinore. Pas pėrfundimit tė sezonit sportiv, detyrimet financiare tė pa shlyera do tė njihen si detyrime tė shoqatės dhe duhen shlyer nga shoqata pėrpara fillimit tė sezonit tė ardhshėm. Njėkohėsisht, personi i penalizuar nuk do tė regjistrohet pėr tė marė pjesė nė aktivitete deri nė shlyerjen e detyrimeve financiare (prej tij apo nė emėr tė tij) dhe pėrfundimit tė sanksionit disiplinor. Pėr lojtarėt e ekipeve U14, sanksionet financiare aplikohen nė masėn 50%. Pėr lojtarėt e ekipeve U12 dhe U10 nuk zbatohen sanksione financiare por vetėm disiplinore.

 

 

Neni  15   Gjyqtarėt e lojės

15.1     Njė gjyqtar nuk mund tė aktivizohet pėr tė drejtuar ndeshje tė aktiviteteve tė F.Sh.B.-sė n.q.s, nuk arrin tė kalojė testin teorik dhe fizik.

15.2     Njė gjyqtar nuk mund tė aktivizohet pėr tė drejtuar njė ndeshje tė aktiviteteve te F.Sh.B.-sė pa paraqitur kartelėn mjekėsore dhe siguracionin sportiv.

15.3     Njė gjyqtar i caktuar nė njė ndeshje zyrtare pėrfaqėson nė fushė F.Sh.B.-nė. Ai ėshtė pėrgjegjės pėr zbatimin e rregullores zyrtare tė lojės. Nėse paraqitet nė ndeshje me uniformė jo tė rregullt (konform rregullores) dėnohet me dy javė mos aktivizim.

15.4     Gjyqtari duhet tė paraqitet nė ambientet ku do tė zhvillohet ndeshja njė ora para fillimit tė saj. N.q.s. njė gjyqtar ka lajmėruar ardhjen e tij me vonesė, ai merr funksionet e tij qė nė ndalesėn e parė tė lojės. Paraqitja me vonesė nė ndeshje, pa shkaqe tė arėsyeshme dhe/ose pa njoftuar, dėnohet me njė muaj mos aktivizim. Mos paraqitja nė ndeshje, pa shkaqe tė arėsyeshme dhe pa lajmėruar, dėnohet me njė vit mos aktivizim.

15.5     Gjyqtari duhet tė bashkėpunojė me organizatorėt pėr tė siguruar njė zhvillim normal tė ndeshjes. N.q.s. vėzhguesi nuk ėshtė prezent pėrpara fillimit tė ndeshjes, gjyqtari duhet tė kontrollojė liēensat dhe listėn e lejuar tė lojtarėve. Gjyqtari i parė, nė bashkėpunim me vėzhguesin (nėse ka), duhet tė mos lejojė qėndrimin nė stol tė personave tė pa liēensuar, nė tė kundėrt dėnohet me 2 javė mos aktivizim.

15.6     N.q.s. njė gjyqtar do tė bėjė njė raport mbi zhvillimin e ndeshjes, ai duhet ta bėjė atė menjėherė pas ndeshjes dhe ta dėrgojė deri tė nesėrmen e ditės sė zhvillimit tė ndeshjes ne zyrat e F.Sh.B.-sė. Gjyqtari duhet tė sigurohet qė protokolli ėshtė plotėsuar krejtėsisht, nė rregull dhe nė 3 kopje, origjinali pėr federatėn, kopja e dyte per skuadren fituese, kopja e trete humbėsve. Mosdorėzimi nė kohė i materialeve tė ndeshjes si dhe plotėsimi i pasaktė i protokollit dėnohet me dy javė mos aktivizim.

15.7     Kryerja e detyrave nga gjyqtarėt jo siē duhet dhe me pėrgjegjshmėri, duke manifestuar sjellje jo sportive dhe mospėrfillje ndaj detyrave, dėnohet me gjashtė muaj mos aktivizim.

15.8     Nėse konstatohet se gjyqtari ka konsumuar alkool, dėnohet me njė vit mos aktivizim.

15.9     Nėse konstatohet se gjyqtari gjykon dobėt nė ndeshje, dėnohet me dy muaj aktivizim nė kategori mė tė ulėta.

15.10   Nėse konstatohet shkelje tė rregullores zyrtare tė lojės qė ēojnė nė pėrsėritjen e ndeshjes, dėnohet me njė vit mos aktivizim.

15.11   Nėse konstatohet se gjyqtari, qėllimisht, ndikon nė rezultatin e ndeshjes, pėrjashtohet pėrgjithmonė nga aktivitetet e F.Sh.B-sė.

15.12   N.q.s. njė gjyqtar humbet tė drejtėn pėr tė gjykuar si rezultat i testimit, ai mund ta rifitojė kėtė tė drejtė vetėm pasi tė ritestohet teorikisht e fizikisht.

 

 

Neni  16   Vėzhguesi

16.1     Vėzhguesi emėrohet nga komisioni pėrkatės i federatės, pėr tė siguruar zhvillimin e mirė tė aktiviteteve tė F.Sh.B.-sė. Njė vėzhgues nuk mund tė aktivizohet n.q.s, nuk arrin tė kalojė testin teorik.

16.2     Vėzhgues zgjidhen ata persona qė kanė integritet moral dhe profesional dhe qė kanė arsimin e lartė. Ata duhet tė kenė njohje tė mjaftueshme tė rregullores zyrtare tė lojės, statutit dhe rregulloreve tė brendshme tė F.Sh.B.-sė. Nėse paraqitet nė ndeshje me veshje jo tė rregullt (kostum) dėnohet me dy javė mos aktivizim

16.3     Nė rast se njė vėzhgues nuk kryen detyrėn e ngarkuar nė mėnyrė tė rregullt, nė pėrputhje me statutin dhe rregulloret, atij mund t’i hiqet titulli i vėzhguesit, me vendim tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm.

16.4     Vėzhguesi duhet tė asistojė nė ndeshjen pėr tė cilėn ai ka marrė emerim. Ai duhet tė paraqitet nė ambientet ku do tė zhvillohet ndeshja njė ora para fillimit tė saj. Paraqitja me vonesė nė ndeshje, pa shkaqe tė arėsyeshme dhe/ose pa njoftuar, dėnohet me njė muaj mos aktivizim. Mos paraqitja nė ndeshje, pa shkaqe tė arėsyeshme dhe pa lajmėruar, dėnohet me njė vit mos aktivizim.

16.5     Vezhguesi do tė marrė tė gjitha masat e nevojshme pėr tė siguruar njė zhvillim normal tė ndeshjes. Ai duhet tė vėzhgojė qė ndeshja zhvillohet nė pėrputhje me rregulloren zyrtare tė lojės dhe rregulloret e F.Sh.B.-sė. Pėr kėtė qėllim, ai siguron bashkėpunim tė plotė me gjyqtarėt, gjyqtarinė e tavolinės, organizatorėt dhe drejtuesit e ekipeve qė marrin pjesė nė kėtė aktivitet. Nė veēanti, ai duhet tė insistojė tek organizatorėt qė forcat e ruajtjes sė rendit, tė jenė nė numėr tė mjaftueshėm pėr tė siguruar njė zhvillim normal tė ndeshjes. Vėzhguesi, nė bashkėpunim me gjyqtarin e parė, duhet tė mos lejojė qėndrimin nė stol tė personave tė pa liēensuar, nė tė kundėrt dėnohet me 2 javė mos aktivizim.

16.6     Nė rast tė mungesės sė njė gjyqtari, vezhguesi prezanton njėrin gjyqtar deri sa tė mbėrrijė kolegu i tij ose ai vazhdon tė gjykojė ndeshjen i vetėm. N.q.s. vėzhguesi cakton njė gjyqtar zėvendėsues, ky gjyqtar zotėron tė gjitha tė drejtat e njė gjyqtari tė emėruar nga F.Sh.B.-ja.

16.7     Vėzhguesi ėshtė veēanėrisht, pėrgjegjės pėr funksionimin e mirė tė gjyqtarisė sė tavolinės. Nė fund tė ndeshjes, ai harton njė raport mbi zhvillimin e ndeshjes dhe bashkė me protokollin e ndeshjes, e dėrgon, menjėherė ne zyrat e F.Sh.B.-sė.

16.8     Vėzhguesi ėshtė pėrgjegjės pėr dėrgimin e protokollit tė ndeshjes, raportin e tij dhe protestave eventuale nė F.Sh.B. brenda 48 orėve nga pėrfundimi i ndeshjes. Ai, menjėherė pas pėrfundimit tė ndeshjes, duhet tė dėrgojė rezultatin e ndeshjes dhe  ndonjė pėrshkrim pėr rastet e veēanta, personit tė caktuar nga F.Sh.B.-ja pėr kėtė qellim. Moszbatimi i kėtij rregulli, dėnohet me dy javė mos aktivizim.

16.9     Kur njė lojtar, trajner, drejtues i ekipit apo ēdo person tjetėr i lidhur me ndeshjen, kryen njė shkelje qė mund tė dėnohet, vėzhguesi duhet tė bėjė njė raport me shkrim drejtuar F.Sh.B.-sė pas pėrfundimit tė ndeshjes.

16.10   Nėse konstatohet kryerja e detyrave nga vėzhguesi jo siē duhet dhe me pėrgjegjshmėri, duke manifestuar sjellje jo sportive dhe mospėrfillje ndaj detyrave, dėnohet me gjashtė muaj mos aktivizim.

16.11   Mosparaqitja e fakteve tė ndeshjes ashtu siē kanė ndodhur nė tė vėrtetė, dėnohet me gjashtė muaj mos aktivizim.

16.12   Nėse konstatohet se vėzhguesi ka konsumuar alkool, dėnohet me njė vit mos aktivizim.

16.13   Nėse konstatohet shkelje tė rregullores zyrtare tė lojės qė ēojnė nė pėrsėritjen e ndeshjes, dėnohet me njė vit mos aktivizim.

16.14   N.q.s. njė vėzhgues humbet tė drejtėn pėr tė vėzhguar si rezultat i testimit, ai mund ta rifitojė kėtė tė drejtė vetėm pasi tė ritestohet.

16.15   Nė rast se nė ndeshje nuk ėshtė caktuar ndonjė vėzhgues, kėtė detyrė e kryen gjyqtari i parė.

 

 

Neni  17   Gjyqtaria e tavolinės

17.1     Gjyqtarėt e tavolinės (sekretari, kronometristi, mbajtėsi i 24 sekondave dhe pikėshėnuesi) emėrohen nga anėtari organizator. Kėta duhet tė jenė kompetentė dhe tė punojnė pa anėsi. Ata duhet tė paraqiten nė vendin e zhvillimit tė ndeshjes tė paktėn 30 min para fillimit tė saj. Anėtari organizator ėshtė pėrgjegjės pėr punėn e mirė tė gjyqtarisė sė tavolinės. Mos sigurimi i gjyqtarisė sė tavolinės, gjobitet me 5,000 lekė. Mos sigurimi i gjyqtarisė sė tavolinės, qė ēon nė moszhvillimin e ndeshjes, gjobitet me 100,000 lekė dhe humbjen e ndeshjes aforfe.

17.2     Gjyqtarė tavoline kanė tė drejtė tė jenė vetėm ata persona tė cilėt kanė kaluar testimin pėrkatės tė organizuar nga F.Sh.B.-ja dhe janė pajisur me liēensėn pėrkatėse.

17.3     Emrat e gjyqtarėve, vezhguesit dhe gjyqtarėve tė tavolinės duhet tė figurojnė nė protokoll.

17.4     N.q.s. anėtari organizator nuk arrin tė sigurojė gjyqtarinė e tavolinės pėr ndeshjen qė organizon, vėzhguesi dhe gjyqtarėt duhet tė bėjnė tė pamundurėn pėr zhvillimin  e ndeshjes duke relatuar pėr kėtė problem. Anėtari organizator i ndeshjes i nėnshtrohet sanksioneve financiare.

17.5     Nėse me gjithė pėrpjekjet ndeshja nuk zhvillohet, krahas sanksionit financiar pėr mossigurimin e gjyqtarisė sė tavolinės, anėtari organizator humbet ndeshjen aforve, duke ju nėnshtruar edhe sanksioneve financiare e disiplinore qė lidhen me moszhvillimin e ndeshjes.

 

 

NENI  18   Protokolli i ndeshjes

18.1     Protokolli i ndeshjes ėshtė ai i miratuar nga F.Sh.B-ja. Plotėsimi i tij bėhet mbėshtetur nė rregulloren zyrtare tė lojės.

18.2     Protokolli i ndeshjes duhet tė mbahet nė 3 (tre) kopje, kopja e parė pėr F.Sh.B.-nė, kopja e dytė pėr fituesin dhe kopja e tretė pėr ekipin humbės.

18.3     Njė lojtar qė nuk ėshtė regjistruar nė protokoll, nuk mund tė marrė pjesė nė ndeshje.

18.4     Vetėm rezultati i pasyruar nė protokoll njihet si rezultat zyrtar i ndeshjes.

18.5     Protokollet e ndeshjeve sigurohen nga F.Sh.B.-ja. Ato ju shpėrndahen shoqatave sipas nevojės, me kėrkesėn e tyre. Nė munges tė protokollit ndeshja nuk zhvillohet dhe ekipi pritės humbet ndeshjen aforfe.

 

 

Neni  19   Dispozitat financiare

a.         Kuotizacioni vjetor i anėtarėsimit nė F.Sh.B. pėr anėtarėt:

                      3,000 lekė

 

b.         Kuota e pjesėmarrjes nė aktivitetet e F.Sh.B-sė pėr ēdo ekip tė meshkujve, Superligė (pėrfshi regjistrimin e 16 lojtarėve dhe 2 trajnerėve deri nė datėn 15 shtator 2018, ora 12:00:

200,000 lekė

 

c.         Kuota e pjesėmarrjes nė aktivitetet e F.Sh.B-sė pėr ēdo ekip tė femrave, Kategoria e parė (pėrfshi regjistrimin e 16 lojtarėve dhe 2 trajnerėve deri nė datėn 15 shtator 2018, ora 12:00:

130,000 lekė

 

ē.         Kuota e pjesėmarrjes nė aktivitetet e F.Sh.B-sė pėr ēdo ekip tė meshkujve, Kategoria e parė (pėrfshi regjistrimin e 16 lojtareve dhe 2 trajnerėve deri nė datėn 15 shtator 2018, ora 12:00:

130,000 lekė

 

d.         Kuota e pjesėmarrjes nė aktivitetet e F.Sh.B-sė pėr ēdo ekip tė femrave, Kategoria e dytė (pėrfshi regjistrimin e 16 lojtareve dhe 2 trajnerėve deri nė datėn 15 shtator 2018, ora 12:00:

80,000 lekė

 

dh.       Kuota e regjistrimit pėr ēdo ekip U18 djem dhe vajza, deri nė datėn 16 tetor 2018, ora 12:00:

100,000 lekė

 

e.         Kuota e regjistrimit pėr ēdo ekip U16 djem dhe vajza, deri nė datėn 23 tetor 2018, ora 14:00:

100,000 lekė

 

ė.         Kuota e regjistrimit pėr ēdo ekip tė moshave nėn 14 vjeē, (pėrfshi regjistrimin e 16 lojtarėve dhe 2 trajnerėve, brenda afatit tė pėrcaktuar:

3,000 lekė

Shėnim: Kuota e pjesėmarrjes nė aktivitete pėr ekipet e moshave nėn 16 vjeē, do tė pėrcaktohet pėr ēdo aktivitet tė veēantė, pėrpara fillimit tė tij.

 

f.          Kuota e regjistrimit pėr ēdo lojtar mbi numrin 16 (zėvendėsim, brenda afatit tė pėrcaktuar), apo gjatė muajit janar 2019 dhe trajner mbi numrin 2, apo pas afatit tė pėrcaktuar:

·        pėr ekipet e meshkujve, Superligė                                                2,000 lekė

·        pėr ekipet e femrave, Kategoria e parė                             1,500 lekė

·        pėr ekipet e meshkujve, Kategoria e parė                         1,500 lekė

·        pėr ekipet e femrave, Kategoria e dytė                             1,200 lekė

·        pėr ekipet e moshave nėn 18 vjeē djem                            1,000 lekė

·        pėr ekipet e moshave nėn 18 vjeē vajza                               800 lekė

·        pėr ekipet e moshave nėn 16 vjeē                                        500 lekė

                                                                                                                                                           

g.         Kuota e regjistrimit pėr ēdo lojtar, pas afatit tė pėrcaktuar, deri nė datėn 29 dhjetor 2018, do tė jetė 10 fishi i shumės sė pėrshkruar nė pikėn f.

 

gj.        Kuota e regjistrimit me njė ekip tė dytė dhe/ose tė tretė pėr ēdo lojtar, brenda afateve tė pėrcaktuara nė kėtė regullore, do tė jetė 5 fishi i shumės sė pėrshkruar nė pikėn f (nėse regjistrimi kryhet brenda afatit tė regjistrimit tė ekipit, apo gjatė muajit janar 2019) dhe g (nėse kryhet pas kėtij afati, deri nė datėn 29 dhjetor 2018).

 

h.         Kuota e regjistrimit pėr ēdo lojtar, gjatė periudhės 1 – 27 shkurt 2019, vetėm pėr meshkuj e femra (tė rritur):

1,000 euro

 

i.          Kuota e regjistrimit pėr shoqėrues ekipi, mjek, fizioterapist, gjyqtar, gjyqtar tavoline, vėzhgues:

1,500 lekė

 

j.          Taksa e transferimit tė lojtarėve nga njė shoqatė nė njė tjetėr, nė mungesė tė kontratės, ose pas pėrfundimit tė saj:

·        pėr transferimet nė ekipet e meshkujve, Superligė                               30,000 lekė

·        pėr transferimet nė ekipet e femrave, Kategoria e parė                                   20,000 lekė

·        pėr transferimet nė ekipet e meshkujve, Kategoria e parė                   20,000 lekė

·        pėr transferimet nė ekipet e femrave, Kategoria e dytė                                    10,000 lekė

·        pėr transferimet nė ekipet U18 djem                                                      3,000 lekė

·        pėr transferimet nė ekipet U18 vajza                                                      2,500 lekė

·        pėr transferimet nė ekipet e moshave nėn 16 vjeē                                 2,000 lekė

Shėnim: Pėr lojtarėt nėn 18 vjeē, krahas shumės sė transferimit sipas kategorisė pėrkatėse, paguhet pėr shoqatėn ku ishte i regjistruar lojtari, shuma 10,000 lekė.

 

k.         Taksa e transferimit tė lojtarėve nga njė shoqatė nė njė tjetėr, gjatė periudhės sė kontratės ėshtė 10% e shumės sė transferimit, por jo mė pak se shuma e parashikuar nė pikėn i pėr kategorinė pėrkatėse.

 

l.          Taksa e transferimit tė lojtarėve tė huaj nga njė federatė e huaj nė Shqipėri, ose nga njė shoqatė anėtare nė njė tjetėr (pėrfshi detyrimin financiar ndaj FIBA Europe):

·        pėr transferimet nė ekipet e meshkujve, Superligė                               600 euro

·        pėr transferimet nė ekipet e femrave, Kategoria e parė                                   500 euro

·        pėr transferimet nė ekipet e meshkujve, Kategoria e parė                   400 euro

·        pėr transferimet nė ekipet e moshave nėn 18 vjeē, djem                     350 euro

·        pėr transferimet nė ekipet e moshave nėn 18 vjeē, vajza                     200 euro

 

 

 

ll.          Taksa e transferimit tė lojtarėve tė huaj nga njė shoqatė nė njė tjetėr, gjatė periudhės sė kontratės ėshtė 10% e shumės sė transferimit, por jo mė pak se shuma e parashikuar nė pikėn k pėr kategorinė pėrkatėse (pėrfshi detyrimin financiar ndaj FIBA Europe):

 

m.        Taksa e ri-regjistrimit tė lojtarėve tė huaj, nė ekipet e tė njejtės shoqatė (detyrim financiar ndaj FIBA Europe), krahas detyrimeve tė pėrshkruara nė pikat b – gj:

·        pėr ri-regjistrimit nė ekipet e meshkujve, Superligė                              300 euro

·        pėr ri-regjistrimit nė ekipet e femrave, Kategoria e parė                       200 euro

·        pėr ri-regjistrimit nė ekipet e meshkujve, Kategoria e parė                   300 euro

·        pėr ri-regjistrimit nė ekipet e femrave, Kategoria e dytė                       200 euro

·        pėr ri-regjistrimit nė ekipet e moshave nėn 18 vjeē, djem                     300 euro

·        pėr ri-regjistrimit nė ekipet e moshave nėn 18 vjeē, vajza                    200 euro

 

n.         Taksa e transferimit tė lojtarėve shqiptarė nga federatat e huaja nė Shqipėri do tė jetė si nė pikėn i.

 

nj.        Taksa e transferimit tė lojtarėve nga Shqipėria nė njė federatė tė huaj:                     100 euro

 

o.         Tarifa e gjykimit, gjyqtarėve tė tavolinės dhe vėzhguesve pėr ndeshjet e aktiviteteve tė ndryshme tė organizuara nga F.Sh.B.-ja:

 

·        Vėzhguesit                                                                    5,000 lekė

·        Superliga meshkuj (/ gjyqtar)                                        9,000 lekė

·        Kategoria e parė femra                                                 7,000 lekė

·        Kategoria e parė meshkuj                                             7,000 lekė

·        U18 djem                                                                      3,000 lekė

·        U18 vajza                                                                      3,000 lekė

·        U16 djem, U16 vajza                                                     1,500 lekė

·        U16 djem, U16 vajza me grumbullim                               800 lekė

·        U14 djem, U14 vajza                                                     1,000 lekė

·        U14 djem, U14 vajza me grumbullim                               500 lekė

·        U12 djem, U12 vajza, U10 miks me grumbullim              400 lekė

 

 

·        Gjyqtaria e tavolinės (ndeshjet e organizuara nga F.Sh.B.-ja)

- Meshkuj, femra (tė rritur)                                       1,000 lekė

- U18 djem, U18 vajza                                                 500 lekė

- U16 djem, U16 vajza                                                 400 lekė

- U16 djem, U16 vajza me grumbullim                        200 lekė

- U14 djem, U14 vajza                                                 300 lekė

- U14 djem, U14 vajza me grumbullim                        200 lekė

- U12 djem, U12 vajza, U10 miks me grumbullim        100 lekė

 

p.         Shpėrblimi pėr fituesit e trofeve tė F.Sh.B.-sė:

·     Kampion Kombėtar Meshkuj (tė rritur)                                                            400,000 lekė

·     Kampion Kombėtar Femra (tė rritura)                                                 200,000 lekė

·     Fitues i Kupės sė Shqipėrisė Meshkuj (tė rritur)                                  200,000 lekė

·     Fitues i Kupės sė Shqipėrisė Femra (tė rritura)                                   150,000 lekė

·     Fitues i Superupės sė Shqipėrisė Meshkuj/femra (tė rritur/tė rritura)  100,000 lekė

·     Kampion Kombėtar U18 Djem/Vajza                                                   100,000 lekė

·     Kampion Kombėtar U16 Djem/Vajza                                                   100,000 lekė

 

q. Fondi pėr ekipet kombėtare tė moshave ( pėr grumbullim) referuar pikės “dh’ dhe “e” pėr ndryshimin e tarifės sė regjistrimit pėr ekip nė shėrbim tė kėtij fondi , cdo lojtar i pėrzgjedhur nė 20 e parė tė grumbullimit tė ekipit kombėtar U16 djem/vajza, U18 djem/vajza taksohet me:

·        Cdo lojtar i 20 sė parė tė pėrzgjedhur paguan                                                                        20.000 lekė

·        Cdo lojtar qė kalon pėrzgjedhjen nė 12 e fundit paguan                                                         10.000 lėkė

 

 

 

 

Neni  20         

Tė gjitha rastet qė nuk parashikohen nė kėtė rregullore, rregulloren e FIBA Europe apo rregulloren zyrtare tė lojės (FIBA), do tė zgjidhen nga F.Sh.B.-ja. Nė tė gjitha rastet kur afatet, nuk janė plotėsisht tė detajuara (datė dhe orė), merren nė konsideratė ditėt dhe oret kur zyra ėshte e hapur (orari zyrtar).

 

 

Neni  21   Dispozita kalimtare

Kjo rregullore, hyn nė fuqi me fillimin e sezonit tė ri sportiv 2018 – 2019. Me hyrjen nė fuqi tė saj, rregulloret e mėparshme shfuqizohen.